Biz Kimiz?

Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışan bir sosyal kooperatiftir.

Türkiye’deki özel tiyatrolar için 21. yüzyılda dünya standartlarında tiyatro yapabilme alanını tesis etmeyi hedefliyoruz ve ekonomik fayda üretme potansiyeline sahibiz.

Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun* girişimiyle başlayan çalışmalarımız, 19 özel tiyatronun** aramıza katılması ve 26 Haziran 2019’da Tiyatro Kooperatifi’nin resmi olarak İstanbul’da kurulmasıyla sonuçlandı. Bugün, 75 özel tiyatronun dahil olduğu büyük ve güçlü bir yapıyız.

* Altıdan Sonra Tiyatro/Kumbaracı50, CRAFT Tiyatro, DasDas, GalataPerform, ikincikat, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Mam’Art Tiyatro, moda sahnesi, NoAct Sahne, oyun atölyesi, Semaver Kumpanya, Tiyatro(Hâl), Yolcu Tiyatro
** Alt Sahne, Altkat Sanat Tiyatrosu, Ankara Birlik Tiyatrosu, Asmalı Sahne, Baba Sahne, Balkonda Sanat, Erbulak Evi, Kadıköy Theatron, Levent Üzümcü Tiyatrosu, Öykü Sahne, Sahne3, Tatavla Tiyatro, Tiyatro BeReZe, Tiyatro Dalga, Tiyatro D22, Tiyatro.iN, Tiyatro Öteki Hayatlar, Tiyatro Yeniden, Versus Tiyatro

Başta ortaklarımız olmak üzere, Türkiye çapındaki tüm özel tiyatrolar için çalışıyoruz. Tiyatro Kooperatifi olarak ekonomik, hukuki, sosyal ve akademik alanlarda bileşenlerimizin kapasitesini geliştirmek için rehberlik sağlıyor; projeler, kampanyalar, eğitim, webinar, seminer ve çalıştaylar düzenliyoruz. Bunlarla birlikte ulusal ve uluslararası kültür kurumları, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, akademi ve benzeri yapılarla iş birlikleri yapıyoruz. Mevzuatta iyileştirme yapmak ve çalışma alanımıza dair farkındalığı artırmak için savunuculuk faaliyetleri yürütüyoruz.

Adres

Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul D6 No:2/J Ataşehir/İstanbul