Kumbara Sende Tiyatro Destek Programı Nedir?

Kumbara Sende, Tiyatro Kooperatifi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk karşılıksız tiyatro destek programıdır.
Program, özel sektör ve seyirci desteğiyle, özel tiyatroların işletme giderlerini direkt karşılamayı, bu yönüyle tiyatrolara yaşamsal katkı sunmayı ve kriz anında başvurulabilecek sürekli bir kaynak yaratmayı hedefler.

Kumbara Sende Programı’nın 2023-2024 Sanat Sezonu’nda Destekleyeceği İhtiyaçlar

Mevcut ekonomik koşullarla üretme ve ürettiği oyunu sahneleme güçlüğü yaşayan özel tiyatroların en çok ihtiyacı olan gider kalemlerini desteklemeyi hedefliyoruz.

o Sahnesi olan tiyatrolar için sahne ve depo kira gideri

o Sahnesi olmayan tiyatrolar için depo, prova alanı ve salon kiralama gideri

o Sahne önü ve arkasında çalışan personelin ücreti

o Sahnesi olan tiyatrolar için elektrik, su ve doğalgaz fatura giderleri

o İstanbul içi ve dışı nakliye giderleri

Kumbara Sende Tiyatro Destek Programı’ndan

Kimler Yararlanabilir? 

o Tiyatro Kooperatifi ortağı olan tiyatrolar

o 6 Şubat depreminden direkt etkilenen illerde halen faaliyette bulunan Ahura Tiyatro Kooperatifi ve Akdeniz Bölge Tiyatro Kooperatiflerine dahil tiyatrolar

o 2023-2024 Sanat Sezonu’nda en az bir oyun sergileyen 

o 2023-2024 Sanat Sezonu’nda en az bir oyun sergileyecek olan

Kumbara Sende Programı’nın Yarattığı Fayda

o Türkiye’de özel tiyatroların yaşamsal ihtiyaçlarına direkt ve karşılıksız destek veren ilk ve tek programdır.

o Özel tiyatroların sahne önü ve arkasında çalışanları, tedarikçileri ve paydaşlarıyla birlikte binlerce insanın mesleğini icra edebilmesi ve gelir elde edebilmesi gün geçtikçe güçleşiyor. Bu destek, özel tiyatroların ayakta kalma mücadelesine ve dolayısıyla sanat üretimine direkt destek olma imkanı sunar.

o Mevcut ekonomik koşullarla üretme ve ürettiği oyunu sahneleme güçlüğü yaşayan özel tiyatroların en çok ihtiyacı olan gider kalemlerini destekleyeceğimiz için, olumlu algının ötesinde kalıcı bir değer yaratma fırsatı sunar.

o Program, özel tiyatrolar için kriz anında başvurulabilecek sürekli bir kaynak yaratmayı hedefler. Yapılacak her katkı, bu gerekliliğin var edilebilmesi ve sürdürülebilirliği için de değer yaratacaktır.

Seyirci Desteği

o Destek miktarını seyirci kendisi belirler.

o 5.000TL üzeri destekte bulunan kişilerin isimlerine, Tiyatro Kooperatifi’nin web sitesinde «Kumbara Sende Destekçileri» bölümünde alfabetik olarak yer verilecektir.

o Destekte bulunan tüm kişilere, teşekkür belgesi iletilecektir.

Kurumsal Destekçi

1. Kategori: 50.000TL-500.000TL arası destekler

o İstediğiniz bütçe ile destek olabilirsiniz.

o Kumbara Sende’ye yapacağınız katkının yansıdığı tüm ihtiyaçlar, sosyal medyada şeffaf bir biçimde ve Tiyatro Kooperatifi hesaplarından paylaşılacaktır. Bu paylaşımlarda destekçi kurumun logosu yer alacak, tasarım Tiyatro Kooperatifi’nin kurumsal kimliği ile yapılacaktır. (Örneğin, «X verdiği destekle 10 tiyatronun fatura giderleri, 5 tiyatronun kira gideri, 7 tiyatronun nakliye gideri karşılandı» vb. )

o Kumbara Sende destekçilerinin yer aldığı tüm listelerin ilgili bölümlerinde (web, tanıtım dökümanı vb.) kurum adına/logosuna yer verilecektir. 

2. Kategori: 500.000TL üstü – 750.000TL arası destekler

o Kumbara Sende’ye yapacağınız katkının yansıdığı tüm ihtiyaçlar, sosyal medyada şeffaf bir biçimde ve Tiyatro Kooperatifi hesaplarından paylaşılacaktır. Bu paylaşımlarda destekçi kurumun logosu yer alacak, tasarım Tiyatro Kooperatifi’nin kurumsal kimliği ile yapılacaktır. (Örneğin, «X verdiği destekle 10 tiyatronun fatura giderleri, 5 tiyatronun kira gideri, 7 tiyatronun nakliye gideri karşılandı» vb. )

o 1. Kategorideki destekçilere sağlanan tüm haklar, 2. kategori için geçerlidir. 1. kategoriden farklı olarak, yapılacak sosyal medya paylaşımında destekçi kurumun kurumsal renkleriyle ve sloganıyla tasarım yapılması mümkündür. (Bağlantılardan örnekleri inceleyebilirsiniz: Örnek 1, Örnek 2)

3. Kategori: 1.000.000TL üstü destekler

o 1. ve 2. kategorideki tüm haklar, 3. kategori için geçerlidir.

o Yapılan desteğin iletişimi, destekçi kurum ve Tiyatro Kooperatifi’nin kurumsal hedefleri doğrultusunda ve birlikte planlanacaktır.

o Desteğe ilişkin Tiyatro Kooperatifi tarafından 1 adet basın bülteni hazırlanıp servis edilecektir.

 

*Kategorilerde belirtilen destek miktarlarına KDV dahil değildir.
*Kurumsal destekler, Tiyatro Kooperatifi tarafından fatura karşılığı kabul edilir ve yaratılan kaynağın tiyatrolara aktarımı yine Tiyatro Kooperatifi tarafından gerçekleştirilir.
*Destekten yararlanmak isteyen Kooperatif ortağı tiyatroların başvurusu Tiyatro Kooperatifi tarafından alınır, Kumbara Sende Danışma Komitesi tarafından değerlendirilir.

Danışma Komitesi

Tiyatro Kooperatifi Yönetimi

o Yeşim Özsoy / Yönetim Kurulu Başkanı

o Mert Fırat / Yönetim Kurulu Üyesi

o Volkan Yosunlu / Yönetim Kurulu Üyesi

o Fisun Eşki / Genel Sekreter 

Tiyatro Kooperatifi Danışma Kurulu Üyeleri

o Prof.Dr. Itır Erhart

o Dr. Ali Ercan Özgür

Bağımsız Denetleme Kurumu      Mazars Denge

o Gökçen Müftüoğlu Çapa

*Yönetim Kurulu üyelerimiz, danışma komitesindeki görevleri sebebiyle 2023-2024 sezonunda verilecek desteklerin tamamı için desteğe başvurma haklarından feragat etmişlerdir.

İlgili tiyatrolar: DasDas, Galata Perform, VivusArt

Seyirci desteği için lütfen tıklayınız.

Kurumsal destek ve bilgi için: [email protected]