Projelerimiz

Tiyatro Kooperatifi

Yaz Buluşmaları

Pandemi döneminde sahnelerden uzun süre ayrı kalan Tiyatro Kooperatifi ortaklarına alan açmak, özel tiyatrolar arasındaki dayanışma ve ortak çalışma kültürünü güçlendirmek ve her yaştan seyirciyi tiyatronun iyileştirici gücüyle buluşturmak amacıyla kurgulanan Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları’nın ilkini, 2 Ağustos-25 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenledik. Tüm Kooperatif ortağı tiyatroların katılımına açık olarak düzenlenen etkinlik serisi, Fenerbahçe Parkı, Caddebostan Sahil Amfi Tiyatro ve Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Amfi Tiyatro olmak üzere üç farklı lokasyonda, Ataşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nin katkıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mekân desteğiyle gerçekleşti. Caddebostan programı Anadolu Efes Mavi Sahne’de gerçekleşen Yaz Buluşmaları, 31 yetişkin ve 10 çocuk oyununun yer aldığı dopdolu programıyla, 41 gün boyunca 37 farklı tiyatro ekibine ev sahipliği yaptı. KONIX, Eker Süt Ürünleri, Mey Diageo, ParPlus Paravan Sistemleri, Gürbüz Çapan ve Itır Erhart’ın da aralarında bulunduğu pek çok kişi ve kurumun katkı sunduğu etkinlik boyunca bilet satışından, bireysel ve kurumsal desteklerden elde edilen tüm gelir, programda yer alan ve uzun süredir ayakta kalma mücadelesi veren özel tiyatrolara aktarıldı.

 

#BizdeYerinAyrı 

Mayıs 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında, Covid-19 salgını sebebiyle tüm faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan ve bu süreçte gelir elde edemeyen tiyatrolara kaynak sağlamak amacıyla yürüttüğümüz #BizdeYerinAyrı kampanyası ile tiyatro seyircileri, ileri tarihli oyunlar için yerlerini önden ayırtarak tiyatrolara destek olma imkânı buldu. Mobilet iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz ve kurumsal destekçileri arasında Anadolu Efes, Mey Diageo, Yapı Kredi ve Zorlu Holding’in yer aldığı kampanyaya 33 Kooperatif ortağı tiyatro dahil oldu. 

Çözüm Buluşmaları

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz Tiyatro Yönetimi Kapasite Geliştirme ve Networking Projesi kapsamında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikaları Yönetimi ve Araştırma Merkezi (KPY) iş birliğiyle Aralık 2020’de Tiyatro Kooperatifi Çözüm Buluşmaları’nı düzenledik. Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu Okandan, Doç. Dr. Itır Erhart ve Doç. Dr. Serhan Ada’nın moderasyonuyla ve Gülhan Kadim (Altıdan Sonra Tiyatro & Kumbaracı50 Genel Koordinatörü), İpek M. Sur (Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu Kültür Başmüşaviri), Prof.Dr. Lluis Bonet (Barselona Üniversitesi), Mehmet Ergen (İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni), Atılım Şahin (ATÖLYE Yaratıcı Platform Direktörü), Özlem Daltaban (DOT Tiyatro Kurucu Ortağı, Yapımcı), Barış Celiloğlu (Oyuncu, Yönetmen), Sedef Ecer (Oyun Yazarı, Yönetmen) ve Zişan Uğurlu’nun (Sanat Yönetmeni, Oyuncu) katılımıyla gerçekleşen oturumlarda “Kültür sanat kurumları kriz dönemlerinde nasıl hayatta kalabilir?”, “Tiyatrolar zor zamanlarda nasıl yönetilir?”, “Pandemi döneminde kültüre katılımı nasıl tasarlamalıyız?” ve “Başka ülkelerde tiyatrolar ve sanatçılar ne yapıyor?” soruları tartışıldı. Etkinlik serisini YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz. 

Türkiye’deki Özel Tiyatrolar için Kooperatifleşme

Mayıs 2018’de yola çıkarken Türkiye’de bir Tiyatro Kooperatifleri Birliği kurulması da hayallerimiz arasındaydı. Pandemi sürecinin başında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan toplantı, Türkiye çapındaki özel tiyatrolarla bir iletişim ağı oluşturmamıza vesile oldu. Türkiye’deki tiyatrolara kooperatif yapısının ve kooperatif birliğinin neden en iyi çözüm olduğunu düşündüğümüzü anlattık. Ekim 2020’de Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation iş birliğiyle, İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları bölümünün içerik ortaklığında verilen Kültür Sanat Fonu’na yaptığımız başvurunun kabul edilmesiyle birlikte çalışmalarımız hız kazandı. Beş kooperatifin kurulması için danışmanlık ve eğitim programlarımızı sürdürüyoruz.

5G:XR – Brighton Istanbul

Proje ortaklarından olduğumuz “5G:XR – Brighton-Istanbul”, İngiltere’den Brighton University ve Brunel University, İstanbul’dan Bahçeşehir Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle, Arts and Humanities Research Council desteğiyle Newton-Katip Çelebi fonu kapsamında gerçekleştiriliyor. 5G’nin, AR ve VR teknolojilerinin gösteri sanatları ve oyun sektörü üzerindeki etkisini inceleyen projenin 5 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşen çevrimiçi etkinliğinde, Türkiye ve İngiltere’den tiyatro ve oyun profesyonelleri bir araya gelerek deneyim ve fikir alışverişinde bulundu; bileşenlerimizden Kadıköy Theatron ve Yolcu Tiyatro da konuyla ilgili çalışmalarını sundu.

IETM Çok Mekânlı Uluslararası Gösteri Sanatları Toplantısı 2020 / Peki Ya Bundan Sonra?: Gösteri Sanatlarında Dayanıklılık

Üyesi olduğumuz IETM (Uluslararası Çağdaş Gösteri Sanatları Ağı) tarafından düzenlenen Çok Mekânlı Uluslararası Gösteri Sanatları Toplantısı kapsamında gerçekleştirdiğimiz ve ev sahipliğini üstlendiğimiz “Peki Ya Bundan Sonra?: Gösteri Sanatlarında Dayanıklılık” başlıklı webinarda dünyanın dört bir yanından tiyatro profesyonellerini ağırladık. Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yeşim Özsoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma, Hindistan’dan Arundhati Ghosh (India Foundation for the Arts Direktörü), Lübnan’dan Hanane Hajj Ali (Culture Resource Eş Kurucusu, Tiyatrocu, Sanat Aktivisti), Bulgaristan’dan Kalina Wagenstein (Art Office Foundation Direktörü), Güney Afrika’dan Mike van Graan (Sustaining Theatre and Dance Foundation Proje Yöneticisi, Oyun Yazarı) ve Rusya’dan Mikhail Durnenkov (Lubimovka Festivali Sanat Yönetmeni, Oyun Yazarı) konuşmacı olarak katıldı.

Fikir Masası

Danışman kadromuzun birleştirici gücüyle hareket ediyoruz. InogarArt iş birliğiyle; kooperatiflerin, sivil toplum kuruluşlarının ve alanında uzman değerli isimlerin katılımıyla geniş bir Fikir Masası oluşturduk.

Fikir Masası raporlarına ulaşmak için tıklayınız.

Festtogether 2021 – Bir Kira Bir Sahne

Tiyatro Kooperatifi olarak paydaşı olduğumuz Festtogether/Bir Kira Bir Sahne kampanyası, Covid-19 salgınından etkilenen sahneler için kira desteği ve sahne emekçileri için maddi destek sağlamak amacıyla İhtiyaç Haritası yürütücülüğünde gerçekleştiriliyor. 
Detaylı bilgi için:

Facebook Sivil Toplum Programı

Dijital iletişim çağında sosyal medyadaki toplumsal duyarlılıkları doğru mecraya, sivil topluma aktarmak üzere yola çıkan Facebook Sivil Toplum Programı’na dahiliz.

 

#BizimİçinFarkEder

İletişime Geçin

Adres

Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi Sokak Metropol İstanbul D6 No:2/J Ataşehir/İstanbul