Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun girişimiyle çalışmalarına başlayan ve bugün 64 özel tiyatronun dahil olduğu büyük ve güçlü bir yapı olarak yola devam eden Tiyatro Kooperatifi, 6 Nisan 2021 Salı günü 2. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pandemi koşulları gözetilerek DasDas’ın açık avlusunda gerçekleştirilen toplantıda, Kasım 2019’dan beri gönüllü olarak görev yapan Yönetim Kurulu Başkanı Iraz Yöntem, Başkan Yardımcısı Yeşim Özsoy, Yönetim Kurulu Üyeleri Ersin Umut Güler, Mert Fırat ve Muharrem Uğurlu Yönetim Kurulu’na yeniden seçilerek bir yıl için daha aynı sorumluluğu üstlendi.

Özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışan Tiyatro Kooperatifi, 2. Olağan Genel Kurulu’nu 6 Nisan 2021 Salı günü ortaklarının çoğunluğunun katılımıyla gerçekleştirdi. Sosyal kooperatifçiliğin ilkelerine uygun olarak her ortağın eşit oy hakkına sahip olduğu seçimde Iraz Yöntem (Yönetim Kurulu Başkanı), Yeşim Özsoy (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Ersin Umut Güler (Yönetim Kurulu Üyesi), Mert Fırat (Yönetim Kurulu Üyesi) ve Muharrem Uğurlu (Yönetim Kurulu Üyesi) Yönetim Kurulu’na yeniden seçildi. Tiyatro Kooperatifi’nin ilk döneminde ve özel tiyatrolar için son derece zorlu geçen salgın sürecinde büyük özveriyle çalışan Yönetim Kurulu, yeni dönemde de gönüllülük esasıyla görev yapmaya devam edecek.

Tiyatro Kooperatifi ortaklarından DasDas’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda olağan Denetim Kurulu seçiminin yapılmasının yanı sıra, etik davranış ilkeleri konusunda karşılaşılan sorunlara ilişkin öneri ve çözüm süreçlerinde danışmanlık yapmak amacıyla Etik Kurulu oluşturulmasına oy birliğiyle karar verildi. Kooperatif ortakları, önümüzdeki günlerde Etik Kurul üyelerini seçecek.

Yeni dönemde de Türkiye’deki özel tiyatrolar için 21. yüzyılda dünya standartlarında tiyatro yapabilme alanını tesis edebilmek için çalışmaya ve dayanışmayı büyütmeye devam edecek olan Tiyatro Kooperatifi, pandemi sürecinde büyük yara alan ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan özel tiyatrolar için acil çözüm çağrısını sürdürüyor. Sektörün ayakta kalmasının ancak somut ve sürdürülebilir çözümlerle mümkün olduğunu vurgulayan Kooperatif, telafisi belki de on yıllar alacak kayıpların yaşanmaması için ilgilileri sorumlu davranmaya davet ediyor.