Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun girişimiyle çalışmalarına başlayan ve bugün 75 özel tiyatronun dahil olduğu büyük ve güçlü bir yapı olarak yola devam eden Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların ayakta kalmasının ancak somut ve sürdürülebilir çözümlerle mümkün olduğunu vurgulayarak yeni yıl için de özel tiyatrolar için acil çözüm çağrısını yineliyor.

Tiyatro Kooperatifi, 21 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile film gösterimleri ve konserlerden alınan eğlence vergisi oranının yüzde sıfır olarak belirlenmesi üzerine 24 Aralık Cumartesi günü #ArtıkÇözümİstiyoruz başlığıyla bir kampanya başlattı.

Yaratıcı kadroları, tüm üretimleri, gelişimine büyük katkı sağladığı oyuncuları, teknik personeli ve seyircisiyle, başta kültür sanat ekosistemi olmak üzere tüm yaratıcı endüstrileri besleyen, Tiyatro Kooperatifi’nin sürdürülebilirlik sorununu ısrarla vurguladığı ve raporladığı özel tiyatro alanının, ihtiyaç duyduğu ve hak ettiği desteği göremediğini kamuoyuna duyurarak yetkili kurum ve kuruluşları Kooperatif’in taleplerini gerçekleştirmeye davet ediyor.

Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların yıllara dayalı köklü sorunlarının çözümü için kuruluşundan bu yana tekrar ettiği, takipçisi olduğu aşağıdaki taleplerinin “Artık Gerçekleşmesini” bekliyor.

TALEPLER

  • Özel tiyatro biletlerindeki KDV oranı kalıcı olarak sıfırlanmalı veya en alt vergi diliminden değerlendirilmelidir.
  • Kurumlar Vergisi ile Gelir Vergisinin yüksek dilimleri; özel tiyatrolar üzerinde bir yüktür ve bu yük kaldırılmalıdır.
  • Özel tiyatrolara sponsor olan gerçek ve tüzel kişilerin yaptığı harcamalar, Kurumlar/Gelir Vergisinden mahsup edilebilmelidir.
  • Özel tiyatroların bağış ve/veya yardım alabilmesi sağlanmalıdır.

Özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışan Tiyatro Kooperatifi, yeni yılda da Türkiye’deki özel tiyatrolar için 21. yüzyılda dünya standartlarında tiyatro yapabilme alanını tesis edebilmek hedefiyle çalışmaya ve dayanışmayı büyütmeye devam edecek.