Tiyatro Kooperatifi’nin 5. Genel Kurul Toplantısı, 17 Nisan Çarşamba günü Hann Sahne’de gerçekleşti. Kooperatifin gelecek dönemdeki yol haritasının görüşüldüğü toplantıda yeni yönetim kurulu seçimi de tamamlandı. Tiyatro Kooperatifi’ne dahil özel tiyatro temsilcilerinin katılımıyla yapılan seçim sonucunda yeni dönemde görev alacak Yönetim Kurulu Başkanı Mert Fırat oldu.

 

Özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışan Tiyatro Kooperatifi’nin 5. Genel Kurul Toplantısı 17 Nisan Çarşamba günü Hann Sahne’de gerçekleştirildi.

Tiyatro Kooperatifi ortaklarının katılımıyla gerçekleşen toplantı önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Özsoy’un açılış konuşması ile başladı. Toplantının ana gündem maddeleri arasında kooperatifin ileriye dönük hedefleri, özel tiyatroların yaşadığı sorunlar ve beklentileri yer alırken, toplantıda aynı zamanda yeni Yönetim Kurulu üyeleri de duyuruldu. 80’e yakın özel tiyatroyu temsil eden kooperatifin ortaklarının oyları ile Tiyatro Kooperatifi’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mert Fırat, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Gülhan Kadim ve Muharrem Uğurlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ise Burak Satıbol, Hakan Silahsızoğlu, Eyüp Emre Uçaray ve Vildan Güleç olarak belirlendi.

“Türkiye’deki özel tiyatroların yerel ve ulusal ölçekte güçlenmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Yeşim Özsoy’dan devralan Mert Fırat: “Öncelikle 2 dönem başkan yardımcılığı ve son 2 yıldır başkanlık görevini büyük bir özveri ve özenle yürüten Yeşim’e tüm kooperatif adına çok teşekkür ediyorum. Bayrağı kendisinden devralıyorum ama bundan sonraki yolculuğumuzda da yine hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Tiyatro Kooperatifi olarak bundan sonraki süreçte de özel tiyatroların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hak savunuculuğu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu doğrultuda en büyük hedefimiz tabii ki özel tiyatroların yasal statüsünün değişmesi ve özel tiyatroların projelerine yapılacak devlet desteklerinin arttırılması yönündeki çalışmalarımıza hız vermek olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediyeler başta olmak üzere, taleplerimizi dile getirerek değişim ve dönüşümün zorlayıcısı olacağız” dedi.

Yeni dönemde özellikle kurumsal desteklerin arttırılması için çalışmalara da ağırlık verileceğini belirten Mert Fırat, “2023 senesi içinde başlattığımız Kumbara Sende projemize daha fazla kurumsal destekçi bularak bu tarafta sürekli bir fon oluşmasını sağlamak istiyoruz. Kumbara Sende projemizle Adana, Diyarbakır, Hatay, İstanbul ve Osmaniye’den toplam 30 özel tiyatronun aylık kira giderlerinden nakliye ücretlerine, faturalarından personel maaşlarına kadar pek çok farklı alandaki ihtiyaçlarını karşıladık. Bu desteklerin tek seferlik kalmaması ve tiyatroların sürdürülebilirliğinin sağlanması için çalışmalarımıza hız vereceğiz” diye belirtti.

Yeni dönemde görev alacak Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu hakkında detaylı bilgi için: https://tiyatrokooperatifi.org/ekip/

 

İlgili kişiler:

Beril Tuncay 

Marjinal Porter Novelli 

[email protected] 

0532 054 55 38 

 

Sezin Bulum 

Marjinal Porter Novelli 

[email protected] 

0537 465 82 25 

 

Tiyatro Kooperatifi Hakkında:  

Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, sosyal ve hukuki açıdan güçlenmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışan bir sosyal kooperatiftir. Türkiye’deki özel tiyatrolar için 21.yüzyılda dünya standartlarında tiyatro yapabilme alanını tesis etmeyi hedeflemektedir ve ekonomik fayda üretme potansiyeline sahiptir. Özel tiyatroların yaşadığı sorunların çözümü için kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, akademi, ulusal ve uluslararası kültür kurumları ile iş birliği yapmakta; bu kapsamda başta ortakları olmak üzere Türkiye çapındaki tüm özel tiyatrolar için çalışmaktadır. Ekonomik, sosyal ve akademik alanda ortağı olan özel tiyatroların kapasitelerini geliştirmek için rehberlik sağlamakta; projeler, kampanyalar, eğitim, webinar, seminer ve çalıştaylar düzenlemektedir. Tiyatro alanıyla ilgili mevzuatta iyileştirme yapmak ve çalışma alanlarına dair farkındalığı artırmak için savunuculuk faaliyetleri yürütmektedir. 

Tiyatro Kooperatifi’nin şu anda; Altıdan Sonra Tiyatro -Kumbaracı50, Altkat Sanat Atölyesi, Ankara Birlik Tiyatrosu, Apartman Sahne, Asmalı Sahne, Atlas Tiyatro Araştırmaları, Atta Festival, Baba Sahne, Balkonda Sanat, BRC Sanat Prodüksiyon Tiyatrosu, Craft, DasDas, DerinArt, Dilek Türker – Tiyatro Ayna, Echoes Sahne, Ekip Kafile, EKİP Tiyatrosu, Eylül Sahnesi, F Prodüksiyon, Fabrika Sanat, Gaca Tiyatro, GalataPerform, Germinal Tiyatro, Hann Sahne, Hocuscorpus, Indipendents Club, ikincikat, istanbulimpro, K! Kültüral Performing Arts, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Klan Sahne, Koma, Lavean Sanat Grubu – Maltepe Tiyatrosu, Levent Üzümcü Tiyatrosu, Mahşer-i Cümbüş – Hayalhane, Mam’Art Tiyatro, Mask-Kara Tiyatrosu – Tamer Levent Sahnesi, Mesele Kumpanya, NoAct Sahne, Nushu Tiyatro, O Sahne, oyun atölyesi, Pafta Tiyatro, Primat Atölye, QPerformans, Reha Özcan Kumpanyası, Sahne3, Semaver Kumpanya – Çevre Tiyatrosu, Tatavla Tiyatro, Tatavla Sahne, Tatlı Ekşi Tiyatro, TiyArt, Tiyatro 11, Tiyatro Alesta, Tiyatro Amorf,  Tiyatro BeReZe – BeReZe Gösteri Evi, Tiyatro Çocuk, Tiyatro D22, Tiyatro Fil, Tiyatro Mima, Tiyatro Öteki Hayatlar, Tiyatro Pangar, Tiyatro Pera, Tiyatro Tiyatral, Tiyatro Yan Etki, Tiyatro Yeniden – Sahne Dragos, Tiyatro.iN, TiyatroDEA, TiyatrOPS, Toy İstanbul, Uygur Sanat Tiyatrosu, Versus Tiyatro, VivusArt, Wise Akademi – School of Akmerkez, Yapıcı Tiyatro, Yolcu Tiyatro’dan oluşan 70’in üzerinde ortağı bulunuyor ve güç birliği her geçen gün artıyor.