İstanbul’daki özel tiyatroların bir araya gelmesiyle 26 Haziran 2019’da kurulan Tiyatro Kooperatifi’nin medya ilişkileri,  bkz. İletişim tarafından yürütülecek!

Mesleki alanda özel tiyatroları temsilen, tiyatro sektöründeki tüm üretim ve uygulama süreçlerinin iyileştirilmesi ve profesyonelleştirilmesi amacıyla kurulan Tiyatro Kooperatifi, COVID-19 salgının neden olduğu zorlayıcı süreçte sadece İstanbul’daki değil Türkiye genelindeki tüm özel tiyatrolar için çözüm arayışlarını artırarak sürdürüyor.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Iraz Yöntem’in, Başkan Yardımcılığı’nı Yeşim Özsoy’un üstlendiği Tiyatro Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Ersin Umut Güler, Mert Fırat ve Muharrem Uğurlu’dan oluşuyor. Ortaklarına kâr payı dağıtmayan kooperatif, üzerine çalıştığı projeler ve başvurduğu fonlardan elde ettiği tüm gelirleri, hedeflerini gerçekleştirmek üzere kullanıyor. Kamu kurumları, yerel yönetimler, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarını doğal birer paydaşı olarak kabul eden Tiyatro Kooperatifi, çalışmalarını paydaşlarıyla birlikte yürütüyor. Kooperatif, sanatın kamusal bir hizmet olduğu ön kabulüyle sosyal fayda sağlamayı da amaçlıyor.