01.03.2021 tarihinde kontrollü normalleşme sürecinin başlamasıyla restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, düğün salonu ve benzeri tesislerin zaman ve kapasite kısıtlamalarıyla faaliyetlerini sürdürmeleri doğrultusunda kararlar açıklanırken, tiyatroların ve kültür-sanat mekânlarının akıbetine değinilmedi.

Özel tiyatrolar, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Mart 2020’de resmi olarak kapatıldı, Haziran 2020’de kademeli normalleşme sürecine girdi; fakat Kasım 2020 itibarıyla hafta içi 21.00 sonrası ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanmasıyla resmi olarak kapatılmamış olan özel tiyatrolar yasak saatleri sebebiyle faaliyetlerini tamamen durdurmak zorunda kaldı!

Bu dönemde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan “Dijital Kütüphane” ve “Dijital Tiyatro” projeleri değerli olmakla birlikte, desteklerden yararlanmak için karşılanması gereken vergi/SGK borcu olmaması, Ticaret Odası’na kayıtlı olunması gibi ön koşullar ve projeler kapsamında gerçekleştirilen işler için yapılan harcamalar (video kayıt, ekipman kiralama vb.) göz önünde bulundurulduğunda, bu destekler maalesef yetersiz kaldı.

Özel tiyatrolar, kültür sanat ekosisteminin bir parçası olmanın yanı sıra bulundukları bölgenin ekonomisine, kültürel ve sosyal kalkınmasına önemli katkılar sunan ticari işletmelerdir. Yaklaşık 1 yıldır gelir elde edemeyen özel tiyatro işletmeleri, faaliyetleri duran ve/veya sekteye uğrayan sektörler için T.C. Ticaret Bakanlığı’nca sunulan destek paketlerine de maalesef dahil edilmedi.

Salgın koşullarında gelir elde edemeyen birçok özel tiyatro işletmesi kapandı, birçoğu ise kapanma tehlikesiyle karşı karşıya! Sahne üstü ve sahne arkasında görev alan binlerce çalışan ve aileleri ekonomik olarak büyük güçlükler yaşıyor. Oluşturulacak destek paketlerinde ve Covid-19 önlemleri kapsamında yapılacak tüm düzenlemelerde özel tiyatroların da gözetilmesini talep ediyor; ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarını sorumlu davranmaya ve kalıcı çözümler üretmeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Tiyatro Kooperatifi